• Po stopách oravských velikánov

• Vo štvrtok 24. 6. 2021 sme sa  4. HA  a 2. ABG  vybrali na literárno-historickú okružnú  prechádzku  po Námestove spojenú  s krátkou prednáškou  o významných oravských osobnostiach.
            Naša trasa viedla z nástupišťa SAD  cez Hviezdoslavove námestie okolo domu P. O. Hviezdoslava smerom   na cintorín, kde sme si uctili organizátora národného života Martina Hamuljaka. Dozvedeli sme sa, prečo sa volá naše mesto Námestovo a kedy vzniklo. /1557/.
            Cestou späť sme si  pozreli  detailnejšie tzv. Stolpersteine – kamene zmiznutých,  ktoré  sú svedectvom krutého osudu námestovských Židov.  Zaujímavé bolo zistenie, že v čase vojny žilo v Námestove 47 židovských rodín. Mnohí z nich boli gestapom zastrelení či   odvlečení  do koncentračných táborov a už sa nikdy nevrátili, ba nemajú ani svoje hroby.  Pochopili sme, aké je dôležité,  ba priam nevyhnutné, si aj v dnešnej dobe pripomínať minulosť a poučiť sa z nej. „Zabudnúť, by znamenalo nechať ich znovu zomrieť!“
            Pri soche P. O. Hviezdoslava sme si urobili foto   a následne sme si oddýchli  v tieni  košatých stromov pri kostole sv. Šimona a Júdu. Bolo pre nás novinkou, že  prvý kostol v Námestove bol protestantský, až  v roku 1711 bol vybudovaný katolícky kostol. Pod lipami sme si pospomínali na zaujímavé fakty zo života  P. O. Hviezdoslavova  ako aj zo života  biskupa Jána Vojtaššáka.
            Naša cesta potom  pokračovala  na Bernolákove  námestie, kde sa nachádza socha  známeho   kodifikátora SJ - rodáka zo Slanice -   Antona  Bernoláka  ako aj   Pomník Červenej armády, pri ktorom  sme si uctili padlých hrdinov 2. sv. vojny.  Zo všetkých okolitých miest a dedín bolo  totiž Námestovo  v čase vojny zničené najviac.
            Vrátili sme sa na Hviezdoslavove námestie a tam sa  naša  literárno-historická prechádzka skončila  pri  stene významných osobností Oravy,  ako  boli napr. Milo Urban z Rabčíc,  Pavol Florek z Krušetnice a ďalší. Horúce predpoludnie sme zakončili  lahodnou zmrzlinou. Už teraz  sa tešíme na podobné stretnutia s ďalšími významnými osobnosťami nášho kraja.
                                                                                                                                                              /ĽS/

• V supermarkete bolo super

• Študentky 2. ročníka SSŠ EDUCO v Slanickej  osade  v Námestove  v odbore obchodný pracovník, ktoré vykonávajú odbornú prax v supermarkete Tempo  v COOP Jednote  Námestovo, finišovali.

Koncoročné preskúšanie pred komisiou   zvládli  všetky dievčatá 15. júna 2021 naozaj  bravúrne.
            Svedčia o tom  super výsledky, či už v absolvovaných testoch, v aranžovaní darčekových košov alebo  priamo pri práci za pultom, kde sa všetky žiačky prakticky  vystriedali v troch  oddeleniach:
            mäso-údeniny, syry- lahôdky, pečivo – dopek.
            Po odbornej stránke na ich  praktickú činnosť  dohliada počas celého školského  roka odborná učiteľka
            Mgr. Daniela Ďuroňová a  traja odborní inštruktori: Monika Pienčáková, Andrea Iskerková a
            Vladimír Priščák.
             Mimochodom dvaja z nich sú bývalí  študenti tejto školy. V supermarkete COOP Jednota v Trstenej sa jednej žiačke z tímu druháčok  venuje inštruktorka A. Kubániková.
            Koncoročného  preskúšania v Námestove  sa zúčastnila  aj hlavná majsterka  SSŠ EDUCO v Slanickej osade Mgr. Bibiána Pilarčíková a svoje žiačky prišla psychicky  podporiť aj  triedna učiteľka PhDr. Ľubomíra Sivčáková. Obidve vyjadrili veľkú spokojnosť s celkovou atmosférou, ktorá vládla počas skúšania ako aj   s vedomosťami a celkovým  prístupom  žiačok či komisie.  Budúce predavačky vykonávali odbornú prax v supermarkete  počas celého roka a to aj  v čase núdzového stavu a chystajú sa brigádnicky pracovať v Tempe  aj počas letných prázdnin.
             čom to svedčí? Že ich  práca naozaj baví a napĺňa, tešia sa, keď sa  môžu učiť a skúšať nové veci v rôznych oddeleniach supermarketu a  keď  sú zákazníci  s ich prácou spokojní.
            Práca je láska, ktorú sme urobili viditeľnou.  Tento slogan dievčatá  potvrdzujú na sto  percent.

/ĽS/